שח פלוס

שחמט

על משחק השחמט

Depositphotos_5915783_mשחמט הוא משחק לוח עתיק יומין בין שני שחקנים. כל שחקן מקבל צבא של 16 כלים. ישנם שני צבאות – לבנים ושחורים, והמנצח הוא זה שלכד את המלך של יריבו.

מקורה של המילה "שחמט" היא בשפה הפרסית, ומשמעותה "המלך חסר אונים".

ראשיתו של משחק השחמט באסיה לפני כ-1500 שנים. המשחק הגיע מהודו לפרס, סין ואירופה, כשהוא עובר גלגולים רבים וגרסאות שונות. גרסתו המודרנית של משחק השחמט, עם החוקים המקובלים כיום, פותחה באירופה לפני כ-500 שנים.

כיום חברות כ-150 מדינות באיגוד השחמט העולמי, והמשחק מעורר התעניינות רבה. מיליוני אנשים משחקים שחמט בכל רחבי העולם, פנים אל פנים וגם דרך האינטרנט.

השחמט המקצועני קיים משנת 1886, עת הוכרזה התחרות הראשונה על התואר אלוף העולם בשחמט. סכומי הפרסים בתחרויות החשובות ביותר מגיעים למאות אלפים ואף למיליוני דולרים. בין השחמטאים הבולטים ביותר ב-50 השנים האחרונות ניתן למנות את האמריקני בובי פישר ואת הרוסים אנטולי קרפוב וגארי קספארוב. אלוף העולם הנוכחי הוא וישוונתאן אנאנד מהודו, והמוביל בדירוג העולמי כיום הוא מגנוס קארלסן מנורווגיה.

שני אלופי העולם הראשונים בשחמט היו יהודים: ויליאם שטייניץ ועמנואל לסקר. במרוצת השנים הצטרפו מיכאל בוטביניק ומיכאל טל לרשימה. רשימת שחמטאי הצמרת היהודים ארוכה מאוד, וכיום הבולט ביותר הוא כמובן בוריס גלפנד מישראל, סגן אלוף העולם.

 

נבחרת ישראל  בשחמט זוכה להצלחות רבות. הבולטות שבהן היו מקום ראשון בעולם לנבחרת הנשים ב-1976 ומקום שני לנבחרת הגברים ב-2008. כיום אלפי בני נוער לומדים ומשחקים שחמט בישראל. המצטיינים שבהם מתמודדים באליפויות ארציות ומייצגים את ישראל בתחרויות בין-לאומיות.

40 שחמטאים ישראלים מחזיקים כיום בתואר הבכיר ביותר – רב אמן.

Depositphotos_12507654_s


הרשם לניוזלטר היום וקבל 10 טיפים להשתפר בשחמט ישירות לתיבת האימייל שלך

הרשם עכשיו!